28 август 2019 г.

Рудолф Щайнер за Гьоте


Днес отбелязваме 270 години от рождението на ГЬОТЕ – любимата личност на д-р Щайнер, която той изследва във всички аспекти през целия си живот, за която говори в десетки и стотици свои лекции, на която посвещава няколко свои книги и на чието име кръщава монументалната сграда на антропософията – Гьотеанума. Той също така работи няколко години в архива на Гьоте във Ваймар и написва предговори към неговите научни съчинения и ги систематизира. 

Много може да се каже за отношението на д-р Щайнер към Гьоте, но тук ще се спрем само на няколко малки пасажа от една от последните книги на Щайнер, издадени на български език.

* * *

„Аз се занимавам от десетилетия, мога да кажа, от 1879/80 година постоянно, от 1885/86 година интензивно, с природонаучните възгледи на Гьоте. И в това време стигнах до извода, че в импулса, който Гьоте даде на природонаучната концепция, за която съвременните природоизследователи си нямат представа, се съдържа нещо, което може да се развие, но едва след столетия. […] За много от нещата, заложени в природните възгледи на Гьоте, хората днес си нямат представа.“

„С Гьотевото изкуство навлиза нещо ново в духовното творчество на човечеството.“

„В Гьотевия светоглед се намира нещо, което трябва да извежда към бъдещото развитие на човечеството.“

„Той става личност, която носи в себе си всички импулси на възходящия Пети следатлантски период.“

Рудолф Щайнер, „Карма на професията на човека във връзка с живота на Гьоте“, изд. „Даскалов“, С. 2019

* * *

От българска страна можем да препоръчаме лекцията на д-р Трайчо Франгов „Гьоте и Новалис“ (2015, изд. 2017) и статията на д-р Деян Пенчев „Йохан Волфганг фон Гьоте – великият дух и приятел на човечеството“ (2012).

„Щайнер е трябвало да възроди отново това духовно познание и учение на Гьоте за метаморфозите, за праобразите.

Гьоте създава по нов начин учението за цветовете и как те се проявяват. Това са 5 научни тома, в които сам прави изследвания и доказва, че от взаимодействието между светлината и тъмнината се раждат цветовете. И го доказва демонстративно със съответните апарати, а преди това, наблюдавайки десетки години залези и изгреви, и всичко, което е могла да предложи външната природа. Той, като зодия Дева, е свързан с всички направления на външната природа. Изследвайки всички феномени, търсейки, е искал да намери Духа в природата.“

Трайчо Франгов, „Гьоте и Новалис“, от книгата „Човекът и светът в Духа на Времето“, Издателско ателие Аб, С., 2017

* * *

„Гьоте всякога е вярвал с непобедима сила в могъществото на човешкия дух. За него познанието е било върховна цел и той е знаел, че без знание не може да има напредък на цивилизацията. Той е един от големите застъпници на еволюционното развитие на човека. Еволюцията, като непрекъснато развиващо се самосъзнание, води човека към Божественото. Гьоте е съумявал да се радва с пълна сила на живота и същевременно да го изследва и изучава, подобно музикант, който разучава Божията оратория. Гьоте е вярвал в божествеността на самата природа, на цялото творение, за него не е имало съмнение, че един единен Логос ръководи цялото битие. Гьоте е имал непоколебимата вяра, че на човека е дадено да познава Божието творение, с ума и душата си.“

Деян Пенчев, „Йохан Волфганг фон Гьоте – великият дух и приятел на човечеството“, в. „Братски живот“, бр. 64, 2012